Aktualności

DNI JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE – LEKCJE KULTUROWE ONLINE

W ramach DNI JĘZYKÓW OBCYCH, obchodzonych corocznie w listopadzie, nauczyciele języków obcych przygotowali szereg zajęć audiowizualnych, które w atrakcyjny sposób przybliżyły uczniom różne aspekty życia rodzimych użytkowników języka: angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego i niemieckiego.

JĘZYK ANGIELSKI

Klasa 1 A obejrzała film dotyczący Black Friday. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak daleko w przeszłość sięgają korzenie tej nazwy w Stanach Zjednoczonych oraz kiedy Black Friday jest zwykle obchodzony.
Klasa 2 BG oglądnęła filmy związane z zamachem terrorystycznym w Nowym Jorku z 9.11.2001 aby w pełni zrozumieć jakie piętno ta tragedia odcisnęła na Stanach Zjednoczonych.
Klasa 1 D zdobyła dawkę wiedzy na temat historii i geografii Nowej Zelandii, połączonej unią personalną z Wielką Brytanią. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek na temat tego odległego kraju, którego florę stanowią w 80% gatunki endemiczne, niespotykane nigdzie indziej na świecie.
Uczniowie klasy 2 ES mieli okazję zapoznać się z historią angielskiego święta ludowego Bonfire Night (Guy Fawkes Day) hucznie obchodzonego w Wielkiej Brytanii 5 listopada. Dowiedzieli się także dlaczego najmłodsi Brytyjczycy w tym dniu chodzą z kukłą zwaną Guy i mówią „A penny for the Guy”.
Wiedzę o wprowadzeniu chrześcijaństwa w Irlandii, relacjach tego kraju z najbliższymi państwami oraz o najważniejszych wydarzeniach w historii kraju, takich jak Powstanie Wielkanocne czy Wielka Głodówka, przyswoiła klasa 2 CG.
Wiedzę na temat Kanady poszerzyła klasa 2 GG. Uczniowie poznali historię, kulturę i tradycje tego kraju oraz dowiedzieli się, że językiem urzędowym w Kanadzie jest język angielski i francuski, a głową państwa jest królowa Elżbieta II.
Klasa 4 C poznała kulisy słynnego amerykańskiego skandalu politycznego „Watergate”. Maturzyści dowiedzieli się kto w nim uczestniczył i jakie to wydarzenie miało konsekwencje oraz jaki wpływ wywarło na dalszą historię Stanów Zjednoczonych.
Klasy 2 DG, 2 EG, 2 FG, 4 B i 3 C przyswoiły historię Wielkiej Brytanii od pierwszych osadników (Beaker people) aż po czasy II wojny światowej. Poznali też najważniejsze kolonie Brytyjskie.

JĘZYK HISZPAŃSKI

W klasie 3 C odbyła się lekcja na temat jednego z największych świąt w Andaluzji: Feria de Abril – Święta Wiosny, które najhuczniej obchodzone jest w Sevilli. Uczniowie obejrzeli film na temat tego święta oraz poznali zwyczaje z nim związane.

Klasy 2 ED, 3 C i 3 D odbyły wirtualną podróż do Madrytu. Obejrzeli film, dzięki któremu stworzyli mapę, jak również wykazali zainteresowanie przygotowaniem churros con chocolate dla domowników.

JĘZYK WŁOSKI

Uczniowie klasy 4 B zapoznając się z filmem pt. „Viaggio” zdobyli wiedzę o najważniejszych zabytkach Rzymu oraz ich ciekawej historii. Zapoznali się również z włoskimi zwrotami używanymi w życiu codziennym.

JĘZYK NIEMIECKI

Uczniowie klas 1 A, 4 A i 4 C obejrzeli film pt. „Weihnachten in Deutschland”, a celem tej lekcji było zapoznanie uczniów ze zwyczajami panującymi w Niemczech w czasie oczekiwania na święta oraz w czasie Bożego Narodzenia. Uczniowie mieli okazję porównać niemieckie tradycje świąteczne z naszą polską tradycją.

Na koniec wszystkich zajęć uczniowie mieli możliwość sprawdzenia i utrwalenia wiedzy w formie quizów, krzyżówek i zadań zamkniętych.

Różnorodność tematyczna lekcji pozwoliła uczniom zapoznać się z kulturą innych krajów, jak również otworzyć się na ich bogactwo i wieloletnią tradycję. Dzięki tym zajęciom uczniowie z pewnością zdobyli mnóstwo cennych informacji, które zachęcą ich do dalszego rozwoju.

Nauczyciele języków obcych.

Dostępność strony