ERASMUS+ III 2017

Uczestnicy stażu „Nowe trendy w hotelarstwie i reklamie” wraz z opiekunem, panią Iwoną Kwater.

Serdecznie pozdrawiamy z przepięknej Malagi Dyrekcję szkoły, wszystkich nauczycieli, pracowników i uczniów. Przepraszamy, że dopiero teraz, ale czas pędzi tutaj w zawrotnym tempie.

Mieszkamy w rezydencji uniwersyteckiej, w centrum starówki. Warunki mamy bardzo dobre, kuchnia różnorodna i smaczna.

Praktyki są w siedmiu różnych miejscach – hotelach i agencjach reklamowych, jedne blisko miejsca zamieszkania, a  do innych trzeba dojechać miejskim autobusem. Wszędzie są mili ludzie. Ze znajomością języka angielskiego u Hiszpanów różnie, ale przy chęciach z obu stron zawsze można się dogadać.  Jak na razie, wszyscy uczniowie są z praktyk zadowoleni,
a i pracodawcy wypowiadają się o naszej młodzieży w samych superlatywach. Godziny praktyk są różne w zależności od zakładu, ciężko więc jest  nam wybrać  się razem na plażę lub wspólne zwiedzanie.  Z reguły zwiedzamy więc miasto  w małych grupkach. Dziś jest piękna pogoda, prawie wszyscy mają wolne i planujemy odpoczynek na plaży.

Do tej pory zwiedziliśmy ruiny teatru rzymskiego i Muzeum Malagi, ciąg dalszy zwiedzania
w niedzielę.

Raz jeszcze pozdrawiamy wszystkich!!!

 

Po raz kolejny pozdrawiamy ze słonecznej Malagi!!!

Czas biegnie nieubłaganie, za nami już półmetek praktyk, z których wszyscy jak na razie są zadowoleni.

 W agencjach reklamowych młodzież projektuje wizytówki, ulotki, wystawy sklepowe, wyszukuje zdjęcia i obrazki na strony firm oraz uczy się programów do obróbki grafiki. W hotelach młodzież obsługuje gości w restauracji, pomaga przy wydawaniu śniadań
i nakrywaniu stołów oraz pracuje w służbie pięter.

Czas wolny spędzamy bardzo intensywnie. W sobotę byliśmy na plaży i wygrzewaliśmy się na słońcu, a w niedzielę intensywnie zwiedzaliśmy  zabytki Malagi. Obejrzeliśmy mauretańską twierdzę Alcazaba, wspięliśmy się na wzgórze (o wysokości 131 m n.p .m.), na którym znajduje się zamek Gibralfaro. Z góry podziwialiśmy piękne widoki na miasto, port i daleki Gibraltar. Odwiedziliśmy również muzeum Pabla Picassa, który urodził się w Maladze
i oglądaliśmy namalowane przez niego obrazy. Musimy przyznać, że oglądane „na żywo”,
w szczególnej atmosferze Malagi, wywarły na nas duże wrażenie.

We wtorek byliśmy na wycieczce w Granadzie i zwiedzaliśmy jeden z cudów świata, Alhambrę. Jest to ogromny, warowny zespół pałacowy, najczęściej odwiedzany przez turystów zabytek Hiszpanii. Przewodniczka bardzo interesująco opowiadała o historii obiektu, widoki też były przepiękne. Niestety, w tym dniu pogoda nam nie dopisała, było zimno i padał deszcz. Generalnie jednak pogoda jest bardzo ładna. Po pracy spacerujemy po pięknych uliczkach zabytkowej Malagi lub po nadmorskiej promenadzie. Architektura
i przyroda są tu inne niż w Polsce, ale wszystko się nam tu podoba.

W dniu 30.03.2017 odbyło się spotkanie podsumowujące praktyki zagraniczne naszej młodzieży w Maladze. Praktyki te zostały zorganizowane w ramach projektu unijnego POWER  „Nowe trendy w hotelarstwie i reklamie”,  opracowanego przez nauczycielki  Zespołu Szkół Spożywczych  mgr Edytę Kraskę oraz mgr inż. Małgorzatę Pabjańską.

Podczas praktyk szesnastoosobowa grupa młodzieży pracowała w siedmiu różnych zakładach pracy na terenie pięknego, hiszpańskiego miasta Malaga,  zbierając cenne doświadczenia zawodowe. Wszyscy uczniowie świetnie wywiązywali się ze swoich zadań i nie mieli problemów z komunikacją w języku angielskim, poznawali też podstawowe zwroty w języku hiszpańskim. Na zakończenie  otrzymali certyfikaty potwierdzające  zdobyte przez nich umiejętności zawodowe.

Czas spędzony w Hiszpanii nie ograniczał się tylko do pracy. W trakcie pobytu młodzież zwiedziła Malagę, Granadę, najczęściej odwiedzane miejsce w Hiszpanii oraz uroczo położone w górach, białe miasteczko Ronda, z monumentalnym mostem Puente Nuevo.

Uczniowie korzystali również z uroków nadmorskiego kurortu,  wypoczywali na plaży, spacerowali po promenadzie i po przepięknych parkach z egzotyczną roślinnością , a także po urokliwej starówce miasta.

Trzy tygodnie w Maladze upłynęły bardzo szybko,  pożegnania ze współpracownikami i opiekunami w zakładach pracy były smutne. Zdobyte doświadczenie zawodowe okazało się jednak bardzo wartościowe i na pewno będzie procentować w przyszłym życiu zawodowym uczniów, zwiększając ich szanse na zatrudnienie.

W spotkaniu podsumowującym praktyki  zagraniczne wzięli  udział trzej dyrektorzy Zespołu Szkół Technicznych w Las Palmas, z Gran Canarii, zaproszeni przez Panią Dyrektor mgr inż. Aleksandrę Wanic w celu nawiązania współpracy w ramach projektów unijnych i ewentualnej wymiany i szkolenia uczniów i nauczycieli. Hiszpańscy dyrektorzy z  wielkim zainteresowaniem wysłuchali prezentacji  przedstawionej przez uczniów w języku angielskim, zadawali pytania i na zakończenie billi brawo. Bardzo podobał im się sposób, w jaki młodzież relacjonowała swoje wrażenia z pracy i pobytu w Hiszpanii.

Dyrektorzy byli również pod wielkim wrażeniem poczęstunku, który przygotowała na tę okoliczność młodzież z klas Ib, IIb i IIIb pod kierunkiem mgr inż. A. Ulan i mgr inż. M. Pabjańskiej. Zachwyciło ich też Muzeum Mleczarstwa i pasja, z jaką opiekunka muzeum mgr  inż. Zdzisława Sanetra o nim opowiadała.

Następna grupa młodzieży z naszej szkoły pojedzie do Malagi już w październiku, a dzięki nawiązanym relacjom ze szkołą z Gran Canarii oraz kolejnym projektom unijnym możliwe będą też w przyszłości wyjazdy innych uczniów na zagraniczne praktyki zawodowe.

Opracowała:  Iwona Kwater, opiekunka młodzieży podczas praktyk w Maladze

 

Dostępność strony