ERASMUS+ IV 2016

Autorzy projektu: mgr inż.Edyta Kraska, mgr inż. Małgorzata Pabjańska

 

Najserdeczniejsze pozdrowienia  z Aten przesyłają wszystkim nauczycielom, pracownikom
i uczniom Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie uczestnicy programu Erasmus+ wraz
z opiekunem.

Od kilkunastu dni przebywamy w Atenach i poznajemy, zgodnie z tytułem projektu, „Sekrety kuchni greckiej”.  Bardzo nam one odpowiadają i chętnie próbujemy  wszystkiego, co nam serwują Grecy. Jedzenia jest tak dużo, że nigdy głodni nie siadamy do kolejnych posiłków.

Mieszkamy w 3* hotelu „Hellinis”, który znajduje się w niewielkiej odległości od Akropolu
i  portu Pireus.

Wszyscy pracują w hotelu „Hellinis”. Część młodzieży  przy obsłudze gości, w restauracji,
a część 
w kuchni, ucząc się przygotowania  potraw kuchni greckiej pod okiem Greka – doświadczonego nauczyciela Akademii Kulinarnej.

W wolnym czasie zwiedzamy Ateny. Na razie są to tylko spacery po mieście. Oglądamy wszystko z zewnątrz, a Akropol, agory i muzea  zostawiamy na weekend, kiedy będziemy mieć więcej czasu.

Opiekun grupy – Iwona Kwater

1  2
3  4
5  6
7

Szybko  mija  nam czas na praktykach w Atenach. Młodzież  chętnie pracuje, zgłębiając tajniki  greckiej kuchni, przygotowując kawę po grecku czy wyciskając sok ze świeżych pomarańczy (które tutaj smakują zupełnie inaczej). Przepis na jedną z potraw, którą  umiemy już przygotować,  przedstawiamy na jednym ze zdjęć. Kuchnia grecka nie jest zbyt skomplikowana. Ważne są  świeże surowce, przyprawy i co podkreślał nasz grecki nauczyciel, miłość do gotowania.

W wolnych chwilach zwiedzamy Ateny i okolice. Byliśmy już na wzgórzu  Filipapposa,
z którego  widać panoramę całych Aten, w Ogrodach Narodowych z  bardzo wysokimi palmami i południową, ciekawą roślinnością oraz centrum wystawowo – kongresowym  Zappeion, widzieliśmy Łuk Hadriana, Świątynię Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon), a także zwiedziliśmy Muzeum Akropolu.

Przedstawiciel organizacji przyjmującej Tellus zorganizował nam wyjazd na najdalej wysunięty na południe Attyki przylądek Sounion. Podczas wyjazdu podziwialiśmy wybrzeże  Zatoki Sarońskiej Morza Egejskiego oraz ruiny Świątyni Posejdona. W drodze powrotnej zjedliśmy souvlaki w greckiej tawernie.

Cały czas mamy piękną pogodę ? ? ?

Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie!

Uczestnicy programu  Erasmus+  wraz z opiekunem, panią Iwoną Kwater.

  

 
 

                         

W Grecji czujemy się bardzo dobrze. Odpowiada nam ciepły słoneczny klimat, mili ludzie
i greckie zwyczaje żywieniowe. Na śniadanie mamy bufet szwedzki, ale Grecy jedzą przeważnie croissanty (ze słonym nadzieniem), oliwki, słodkie ciastka, piją sok i kawę. Lunch w Grecji to zazwyczaj tylko danie główne (ale spora porcja) i napój, za to kolacja, którą spożywa się tu stosunkowo późno, to  obfity posiłek składający się z przekąski, lub przekąsek, dania głównego, deseru i owoców oraz napoi. Po kolacji Grecy kładą się spać
z pełnym żołądkiem (my, niestety, też). Zupy je się tu tylko sporadycznie, jednak nie mieliśmy jeszcze okazji ich spróbować.

Tutaj taki sposób odżywiania się nikomu nie szkodzi, ale wiemy, że po powrocie do kraju powinniśmy wrócić do naszych, uważanych za zdrowsze, zwyczajów i zaprzestać wieczornego objadania się.

Podczas praktyk przyglądamy się nowym, mniej znanym w kraju surowcom. Uczyliśmy się już na przykład jak przygotować potrawy z ryb i owoców morza, które są tu bardzo popularne.

Po pracy też się nie nudzimy. Ateny są miastem, które stwarza wiele możliwości różnorodnego wypoczynku.  Podczas weekendu byliśmy w otaczających miasto górach Hymmet (ponad 1000 m n.p.m.) i  na plaży nad morzem. Zwiedzaliśmy też najważniejsze zabytki Aten, o których uczyliśmy się na lekcjach historii: Akropol, Agorę Grecką, Agorę Rzymską oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne.

 

Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie:)

Uczestnicy programu  Erasmus+ wraz z opiekunem.

caB3agrupanapomoB6cienadsB3onymjezioremVouliagmeni

 

Nasz pobyt na praktykach w Atenach dobiegł już końca. Stęskniliśmy się  za Polską, ale szkoda nam było opuszczać piękne, słoneczne Ateny. Smutne  były  też pożegnania  z greckimi znajomymi. Wszyscy tutaj  byli dla nas tak bardzo życzliwi.

W czasie praktyk sporo się nauczyliśmy. Dziś przedstawiamy przepis na jedną z najpopularniejszych greckich potraw – mussakę.

M

Przesyłamy też zdjęcia , które zrobiliśmy podczas  weekendu. Widzieliśmy  Kanał Koryncki – musimy przyznać, że robi wrażenie, szczególnie  kiedy się stoi na wąskim mostku znajdującym się na wysokości   79 m nad lustrem wody. Zwiedziliśmy  wypoczynkową miejscowość Loutraki i jej piękne okolice; byliśmy nad słonym jeziorem  Vouliagmeni , widzieliśmy ruiny świątyni Hery  i klasztor Świętego Patapiosa.

wdrodzedostanowiskaarcheologicznegoA6wiB1tynaHery          KanaB3Koryncki           napromenadziewLoutraki

 Lunch zjedliśmy  w znajdującej się przy nadmorskiej promenadzie rybnej restauracji (podobno najlepszej w mieście).  W niedzielę byliśmy świadkami  uroczystej zmiany warty na ateńskim  Placu Konstytucji , a  wieczorem oglądaliśmy na plaży zachód słońca.

naszlunchwrestauracjirybnej

 

Spakowaliśmy  walizki, ale chcielibyśmy przywieźć do Polski chociaż trochę greckiego słońca. zachF3dsB3oF1canadmorzem1plaBFawAtenach

Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie

Uczestnicy  programu Erasmus+ wraz z opiekunem

Opiekun grupy: Iwona Kwater

Dostępność strony