ERASMUS+ X 2016

Od 1.10.2016 r. druga grupa naszych uczniów, w ramach programu Erasmus +, realizuje w Atenach projekt „Sekrety kuchni greckiej”.

Uczestnikami stażu są uczniowie klasy 2B i 3B z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych: Agata Grzesik, Dorota Źrałka, Paulina Walc, Grzegorz Szczepański, Agnieszka Ukowska, Joanna Krokowska, Wiktoria Szpakowska, Agnieszka Nowińska, Patryk Kokoszka, Patrycja Wajda, Justyna Szpyrka, Gabriela Wójcicka, Agnieszka Piwońska, Kacper Bernat.

Podobnie jak poprzednia grupa mieszkamy w hotelu Hellinis, niedaleko centrum miasta. Wszyscy uczniowie realizują program stażu w restauracji hotelowej. Najbardziej są zadowoleni z samodzielnie sporządzonych potraw i napojów. Poznali już niektóre receptury kuchni greckiej, nauczyli się parzyć kilka rodzajów kawy i wyciskać sok z owoców.
Pogoda rozpieszcza nas od samego początku. Po pracy wszyscy chętnie chodzimy kąpać się w morzu i opalać na plaży. Byliśmy też w kilku historycznych miejscach: na Aeropagu, gdzie nauczał Ateńczyków św. Paweł, na stadionie panatenajskim, gdzie odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie i podziwialiśmy wysokie na 17m piękne kolumny w stylu korynckim, które pozostały ze świątyni Zeusa.
Pozdrawiamy Dyrekcję, grono pedagogiczne, wszystkich pracowników szkoły i uczniów.
Opiekun grupy: Marta Brud

Szef kuchni, pan Kostas, jest przez wszystkich uczniów uwielbianym opiekunem. Jest to osoba bardzo cierpliwa, o złotym sercu, która codziennie przekazuje wiedzę i dzieli się swoim doświadczeniem. On to uczy naszych uczniów, jak sporządzać potrawy greckie takie jak: dolmadiaka – gołąbki z liści winogron, sałatki i sosy greckie, mussakę, pastycjo – zapiekanki, faki –  zupę z soczewicy i wiele innych. Młodzież poznała smak prawdziwego sera feta i była zaskoczona bamią – warzywem im nieznanym , a tu bardzo popularnym, uważanym za bardzo wartościowy odżywczo  składnik na sałatkę. W języku polskim bamia to okra lub piżmian jadalny. Uczniowie zorganizowali jeden dzień polski i ulepili pierogi dla całego personelu hotelowego. Wszystkim bardzo smakowały.
Pozdrawiamy Panie Dyrektor, grono pedagogiczne, pracowników szkoły i uczniów.


Spacer po starożytnym cmentarzu.

Kerameikos to  najstarsza i największa starożytna nekropolia Attyki, powstała w  XI w. p.n.e. Jest to spokojne, zacienione miejsce położone z dala od tłumów odwiedzających Akropol. Pełno tu drzewek oliwnych, cyprysów i kwitnących oleandrów usianych wśród kamieni nagrobnych. Tutaj spoczywają zarówno wojownicy zabici w wojnach i pochowani w masowych grobach jak i ateńscy prominenci. Od VI w. p.n.e na grobach umieszczano stele, kamienne wazy, zwierzęta, posągi a nawet niewielkie kapliczki. Przepych charakteryzujący te  budowle osiągnął swoje apogeum za czasów Peryklesa (V w. p.n.e). Nas najbardziej poruszyły stele przedstawiające pożegnania ateńskich rodzin wraz ze służbą oraz ze zmarłymi krewnymi: rodzice, babcia, a nawet mały piesek żegnają się z małą dziewczynką, babcia z dzieckiem ukochanej córki, mężowie z żonami i żony z mężami. Płaskorzeźby to nie tylko  poruszające rozstania, ale też swoiste „fotografie”, na których uchwycono greckie rodziny z czasów starożytnych.
Na jednej ze steli widnieje  napis:
„Oto Eukoline, córka Antifanesa, która teraz leży w ziemi i dzieli los wspólny dla wszystkich ”.

Siódmego grudnia uczniowie odbywający staż  w Atenach  w ramach programu Erasmus + w obecności Pani Dyrektor, wychowawców i przedstawicieli mediów podsumowali swoje miesięczne praktyki. O swoich wrażeniach  z pobytu  w Grecji opowiedzieli podczas prezentacji projektu. Przygotowane przez nich potrawy  greckie bardzo wszystkim smakowały.  
Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła uczniom certyfikaty i europassy potwierdzające zdobytą  na stażu wiedzę i umiejętności .

Dostępność strony