ERASMUS+ XI 2018

20181105_095818

Serdecznie pozdrawiamy ze słonecznego Rimini Dyrekcję szkoły, wszystkich nauczycieli, pracowników i uczniów 😉

Mieszkamy w 3* hotelu La Perla blisko plaży i centrum miasta. W poniedziałek rano poznawaliśmy uroki starej części Rimini razem z Vasiliki, naszą opiekunką z organizacji przyjmującej Sistema Turismo. Przekazała nam ona wiele ciekawych informacji na temat historii Rimini. Zwiedziliśmy katedrę Tempio Malatestiano, byliśmy na dziedzińcu zabytkowej w biblioteki Gambalunga i przy Łuku Augusta, zobaczyliśmy dwa główne place miasta Cavour i Tre Martiri.

Pogoda była piękna, zdążyliśmy nawet wybrać się na plażę i zamoczyć nogi w morzu!🌞

 

Po południu odwiedziliśmy nasze zakłady pracy, poznaliśmy opiekunów i obowiązujące
w zakładach pracy zasady.

Od wtorku rozpoczynamy już właściwą pracę.1
Nasze praktyki w Rimini są możliwe, dzięki projektowi „Mój zawód – moja przyszłość” napisanemu przez nauczycielki naszej szkoły – panią mgr Edytę Kraskę oraz panią mgr inż. Małgorzatę Pabjańską.

fb_img_1541516415139

Opiekun grupy: Iwona Kwater.

1

Już tydzień praktyk w Rimini za nami. Młodzież pracuje w czterech agencjach reklamowych i pięciu restauracjach na terenie miasta i okolic. Czas pracy jest bardzo różny. Jedni rozpoczynają pracę rano, inni po południu, a jeszcze inni pracują i rano i po południu z kilkugodzinną przerwą w ciągu dnia. Taki system, mimo iż typowy dla Włochów, dla nas jest najbardziej uciążliwy. We wszystkich zakładach nasi uczniowie świetnie sobie radzą, a włoscy współpracownicy są bardzo przyjaźni.

Całą grupą spotykamy się dopiero po godzinie 22 i w weekendy. Pogoda nam dopisuje. Czas wolny od pracy spędzamy spacerując po plaży, lub po mieście.

sesja-zdjeciowa2

W sobotę odwiedziliśmy San Marino, stolicę jednego z najmniejszych państw Europy. Pojechaliśmy tam autokarem z naszymi opiekunami z partnerskiego biura Sistema Turismo. Najpierw z przewodnikiem zwiedziliśmy miasto. Widzieliśmy strzelnicę kuszników, bazylikę, ratusz, siedzibę rządu republiki oraz przeszliśmy tzw. przesmykiem czarownic, z którego można podziwiać było przepiękne widoki. Później był czas wolny który jedni spędzili w kawiarni, korzystając z włoskiego la dolce vita, a inni robili zakupy.

san-marino4

1

Upłynął już drugi tydzień praktyk, które uczniowie naszej szkoły odbywają w ramach projektu „Mój zawód- moja przyszłość” w Rimini.

Włosi dużo pracują i sporo wymagają od naszej młodzieży. Uczniowie jednak świetnie sobie radzą i wszyscy pracodawcy wypowiadają się o nich w samych superlatywach.

Pogoda trochę się nam zepsuła. Jest zimno, więc w czasie wolnym mniej chętnie chodzimy na plażę. Za to wieczorem większość grupy biega wzdłuż nadmorskiej promenady, spalając kalorie, których dostarczają nam posiłki kuchni włoskiej.

W weekendy jest czas na zwiedzanie. W sobotę byliśmy w Wenecji. Pojechaliśmy tam pociągiem. Zwiedziliśmy Plac św. Marka, Bazylikę św. Marka, widzieliśmy Pałac Dożów, mosty Rialto i Westchnień, płynęliśmy tramwajem wodnym po Canale Grande. Był też czas na spacery po wąskich uliczkach miasta, kawę w kawiarni i drobne zakupy.

Przed nami jeszcze tylko 5 dni praktyk i czas pakować walizki.

k

W sobotę, grupa 16 uczniów naszej szkoły, przebywających na praktykach w Rimini w ramach projektu „Mój zawód – moja przyszłość,” wróciła do Rzeszowa. Podróż była komfortowa, samolotami linii lotniczych Lufthansa, z przesiadką w Monachium.
Trzy tygodnie we Włoszech upłynęły bardzo szybko i żal było żegnać się z pracodawcami
i współpracownikami z zakładów pracy. Niektórzy z uczniów pracowali tak dobrze, że zaoferowano im pracę na wakacje, albo współpracę zdalną. Byli też tacy, którzy na zakończenie otrzymali drobne upominki i pieniądze.
Wszyscy uczniowie dostali certyfikaty, które na pewno będą im pomocne w zdobyciu pracy po zakończeniu szkoły
Po powrocie do Rzeszowa już nam brakuje codziennej porcji makaronu, piadiny i pizzy przygotowywanej dla nas w Taverna degli Artisti, gdzie spożywaliśmy posiłki. Brakuje nam też morza, pięknej plaży i nadmorskiej promenady.
Opiekun grupy: Iwona Kwater.

 

Dostępność strony