Aktualności

Etiuda „Świadectwo poMOCY”

20 września uczniowie klasy 5as wraz z nauczycielami p. U. Jarek i p. R. Skoczylas wzięli udział w interaktywnym projekcie edukacyjnym o losach Rodziny Ulmów zrealizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Obejrzeliśmy etiudę filmową „Świadectwo poMOCY” w wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz immersyjną wystawę.

Wystawa rozpoczyna się na zewnątrz mobilnego kontenera, ponieważ jego z pozoru jednolicie czarne ściany, widziane z bliska pokryte są setkami imion i nazwisk oraz miejsc związanych z Polakami niosącymi pomoc Żydom. Wystawa VR, którą można obejrzeć również bez zakładania gogli, opowiada historię rodziny Ulmów – widz przenosi się do kilku wnętrz stylizowanych na rzeczywiste pomieszczenia z lat 40. ubiegłego wieku, ukazujące realia podkarpackiej wsi. Połączenie historycznych artefaktów (fotografii, dokumentów) z narracją, pomaga w zrozumieniu przejmujących wydarzeń w Markowej 1944 roku.

R. Skoczylas

Dostępność strony