Aktualności

Granada i Grecja na wspólnym starcie

Jeszcze nie ochłonęli uczniowie z grupy drugiej po powrocie z Granady, a już wyjechały dwie kolejne grupy do Granady i do Grecji w ramach dwóch projektów: Ponadnarodowej Mobilności Uczniów i Erasmus+.

W przypadku PMU to już ostatnia grupa, która w słonecznej Hiszpanii kształtuje kompetencje kluczowe w zakresie wielojęzyczności, cyfryzacji czy świadomości i ekspresji kulturalnej, W czasie tygodniowych zajęć w hiszpańskiej szkole realizuje podstawę programową z informatyki, języków obcych, historii i wychowania fizycznego, a rezultaty które będą wypracowywać to: makieta miasta Granada, opracowanie prezentacji multimedialnej „Spacerem po historycznych miejscach Granady”, zajęcia międzykulturowe, a na zakończenie rozegranie meczu piłki siatkowej. Podczas pobytu uczniowie poznają nie tylko Granadę, ale także okolice, gdyż mają w planach wycieczkę nad morze do Nejra Caves do uroczych jaskiń położonych w Górach Sierra de Almijara w regionie Andaluzji.

Druga z grup wyleciała do Greckiej miejscowości Paralia Katerini, gdzie będą realizować staże zawodowe w zakładach pracy w zawodach: technik analityk, technik hotelarstwa i technik eksploatacji portów i terminali. W czasie dwóch tygodni będą mieli możliwość zobaczyć, jak pracują firmy logistyczne, laboratoria analityczne czy hotele w innym kraju i porównać je z rzeczywistością polską. Poza pracą zawodową planują także zwiedzić Meteory i Saloniki.

Tak się złożyło, że obydwie grupy wspólnie podróżowały autokarem z Rzeszowa do Krakowa, z lotniska Kraków-Balice lecieli tym samym samolotem do Wiednia, i dopiero na lotnisku w Wiedniu każda z grup poleciała w inną stronę. Grupa hiszpańska poleciała do Malagi, skąd autokarem zostali dowiezieni do Granady do szkoły, w której będą realizować zajęcia, a grupa grecka została powitana w Salonikach na lotnisku przez Panią Honoratę Domachowską Lavantsioti, która zabezpieczyła im transport do miejsca noclegowego i będzie pełnić nad nimi opiekę w Grecji podczas realizacji staży zawodowych.

W sumie w tych dwóch grupach wyleciało na staże 33 uczniów pod opieką 5 nauczycieli, ale to jeszcze nie koniec, bo za tydzień doi Rimini polecą kolejni uczniowie – tym razem kształcący się w zawodach technik lotniskowych służb operacyjnych, technik reklamy i technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy we włoskich przedsiębiorstwach będą także zdobywać swoje europejskie doświadczenia.

W sumie od kwietnia do czerwca w zagranicznych mobilnościach wyjedzie 101 uczniów pod opieką 15 nauczycieli.

Koordynator projektu: Katarzyna Nowak wraz z zespołem projektowym

Dostępność strony