Aktualności

Konkurs „Jedna Planeta”

Uprzejmie informujemy, że Lotnicze Koło Naukowo – Dydaktyczne  „Runway” bierze udział w konkursie „Jedna Planeta”, organizowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Pierwszy etap konkursu to obserwacja pogody  w dniach od 04.04 do 29.04.2022r. oraz tworzenie raportów pogodowych za pomocą aplikacji. Natomiast kolejnym etapem jest tworzenie prognoz w terminie od 16.05 do 10.06.2022 r.

Uczestnicy za pośrednictwem aplikacji podają informacje o:

1) aktualnym zachmurzeniu,

2) zjawiskach meteorologicznych występujących w czasie obserwacji,

3) aktualnej temperaturze powietrza,

4) kierunku wiatru według 8-stopniowej róży wiatrów,

5) sile wiatru.

Należy podkreślić, że złe warunki pogodowe wymienia się jako najczęstszą przyczynę wypadków i katastrof lotniczych. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadzi na polskich lotniskach bieżącą obserwację warunków pogodowych.

Jednym z elementów tej usługi jest opracowywanie prognoz i ostrzeżeń lotniczych, zaś ich odbiorcami są m.in.: kontrolerzy ruchu lotniczego, dyżurni portów i linie lotnicze, a także piloci samolotów. Synoptyk tworzący prognozę jest w stanie stwierdzić, czy kierunek wiatru, jego średnia prędkość i porywy mogą niekorzystnie wpływać na wykonywane operacje lotnicze.

Celem konkursu jest rozwinięcie u uczestników umiejętności, bardzo ważnych w dobie zmian klimatu, tj. obserwowania pogody, rozumienia zjawisk oraz prognoz meteorologicznych, a także rozwój umiejętności w zakresie wpływu warunków pogodowych na bezpieczeństwo w ruchu lotniczym.

Nagrodami w Konkursie są nagrody pieniężne w wysokości 50 000 zł. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 21.06.2022 r.

Życzymy wszystkim uczestnikom jak najlepszych wyników – powodzenia !

Opiekunowie: dr inż. Celina Jagiełowicz – Ryznar oraz mgr Marcelina Błońska.

Dostępność strony