LdV III 2009

Udział  szkoły  w programie  LEONARDO  DA VINCI
WŁOCHY 2009

 

Od 02.03.09 do 27.03.09 grupa 15 uczniów ZSS uczestniczyła w stażu zagranicznym w Rimini, we Włoszech, w ramach programu Leonardo da Vinci. Projekt

„Przedsiębiorczy kucharze i kelnerzy na włoskim rynku pracy”

został napisany przez dwie nauczycielki ZSS: panią mgr inż. Małgorzatę Pabjańską i panią mgr inż. Edytę Kraskę. Kierownikiem projektu była pani dyrektor ZSS mgr inż. Aleksandra Wanic, a nad finansowymi rozliczeniami czuwała główna księgowa ZSS pani Danuta Czisnok.

Pierwszego marca, w nocy pod opieką pani mgr inż. Iwony Kwater nauczycielki ZSS dziesięciu przedsiębiorczych kucharzy i pięciu równie przedsiębiorczych kelnerów wyruszyło na podbój włoskiego rynku pracy. Do Rimini dotarli w dniu 2 marca w godzinach południowych. Zostali zakwaterowani w eleganckich apartamentach hotelowych, znajdujących się w pobliżu przepięknej, piaszczystej plaży, nad Adriatykiem.
Od następnego dnia rozpoczęli praktyki zawodowe. Odbywali je w 7 różnych zakładach gastronomicznych. Były to:

  •   restauracja czterogwiazdkowego hotelu
  •   restauracja trzygwiazdkowego hotelu
  •   nadmorska restauracja serwująca głównie potrawy z owoców morza
  •   tradycyjna włoska restauracja serwująca lokalne specjały dla stałej grupy konsumentów
  •   przepiękny lokal w centrum Riccione serwujący pizzę i tradycyjne dania kuchni włoskiej oraz dwie duże restauracje, w których żywili się głównie mieszkańcy Rimini.

Młodzież została przyjęta bardzo serdecznie przez właścicieli i zarząd wszystkich lokali. Traktowano ich, jak członków rodziny. Kucharze zastali zapoznani z tajnikami kuchni włoskiej. Poznali zasady obróbki wstępnej i cieplnej owoców morza, poznali nowe warzywa i przyprawy oraz techniki sporządzania pizzy, spagetti i wielu potraw kuchni włoskiej.
Kelnerzy natomiast zobaczyli różne aranżacje sal restauracyjnych i barów we Włoszech, poznali zasady nakrywania stołów i obsługi we włoskich lokalach. Obsługiwali zarówno gości indywidualnych, jak również mieli możliwość uczestniczenia w obsłudze włoskich przyjęć. Włosi uwielbiają dobrze zjeść i bawić się w restauracjach, w gronie rodziny i przyjaciół. Przyjęć do obsługi więc nie brakowało. Uczniowie zapoznali się również z asortymentem napojów popularnych we włoskich lokalach…
Nauczyli się bardzo dużo, a w każdym z lokali byli chwaleni za świetne przygotowanie zawodowe i kulturalne zachowanie. Wielu pracodawców zaproponowało im pracę w okresie letnim. Prawdopodobnie część uczniów skorzysta z tej oferty podczas wakacji. Sami uczniowie starali się również zainteresować Włochów naszą kuchnią. Niektórzy z nich przygotowali pierogi, którymi częstowali swoich włoskich współpracowników. Dla wielu Włochów było to nowe kulinarne doświadczenie.
Młodzież w zasadzie nie miała problemów z komunikacją. Uczniowie dobrze posługiwali się językiem angielskim, w tym języku prowadzili też dokumentację stażu na potrzeby programu. Dużo rozumieli i trochę też mówili po włosku. Przygotowanie z tego języka odbyło się przed wyjazdem, a miesięczny pobyt pozwolił na doszlifowanie praktycznych umiejętności.
W czasie wolnym zwiedzali Rimini, które okazało się bardzo interesującym miastem z wieloma zabytkami, w tym z czasów rzymskich, spacerowali po plaży oraz jeździli na wycieczki. Zwiedzili Wenecję i San Marino, a także park Italia w miniaturze, gdzie znajduje się ponad 270 bardzo interesujących makiet włoskich zabytków. Dodatkową atrakcją parku są zabytki miast europejskich, a także kolejki, wyrzutnie rakietowe i łódki.
Uczniowie i współpracownicy bardzo się polubili, czas stażu upłynął szybko i podczas pożegnań polało się trochę łez.
Świetnie przygotowany projekt pozwolił piętnastce uczniów z ZSS przeżyć wspaniałą przygodę, zdobyć ogromne doświadczenie zawodowe i uwierzyć w swoje możliwości.
Materiał opracowała nauczycielka, Iwona Kwater.

Dostępność strony