Aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LOTNICTWA I KOSMONAUTYKI

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki jest jednym z wielu świąt związanych z przestrzenią kosmiczną i powietrzną. Dzień ten został ustanowiony na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos oraz pierwszego startu promu kosmicznego. 12 kwietnia 1961 r. radziecki astronauta Jurij Gagarin jako pierwszy poleciał statkiem kosmicznym „Wostok 1’’ na orbitę okołoziemską. Natomiast dwadzieścia lat później odbył się pierwszy doświadczalny lot wahadłowca kosmicznego Columbia, a tym samym pierwszy w historii lot statku kosmicznego wielokrotnego użytku. Należy wspomnieć, że noc z 11 na 12 kwietnia w Polsce to Noc Jurija. Święto przyjęło się w wielu krajach, w niektórych obchodzone jest pod inną nazwą np. na Ukrainie to Dzień Kosmonautyki i Dzień Pracowników Przemysłu Kosmicznego. Wśród uczniów naszej szkoły są pasjonaci lotnictwa, którzy chcieliby zarazić innych swoimi zainteresowaniami lotniczymi, dlatego napisali kilka słów, a także przygotowali dla chętnych test, który jest dostępny pod adresem internetowym: https://www.testportal.pl/exam/LoadTestStart.html… oraz stronę (https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/future), gdzie można zdobyć… – sami sprawdźcie co! I jak powiedział Leonardo da Vinci: „Wystarczy, że raz doznasz lotu, a będziesz zawsze chodził z oczami zwróconymi w stronę nieba, gdzie byłeś i gdzie pragniesz powrócić”.

dr inż. Celina Jagiełowicz-Ryznar, mgr Marcelina Błońska

Dostępność strony