Aktualności

Podsumowanie praktyk zawodowych realizowanych w Rimini „Włoski staż oknem na świat”

W sobotę, 11.06.2022 wróciła do Rzeszowa grupa 20 uczniów naszej szkoły, którzy odbywali praktyki zawodowe we włoskim kurorcie Rimini, w ramach projektu „Włoski staż oknem na świat”.

W projekcie uczestniczyli uczniowie kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy oraz technik lotniskowych służb operacyjnych. Praktyki trwały 2 tygodnie i odbywały się we włoskich zakładach pracy, m.in.: hotelach Capri i Milton, restauracjach Osteria e Pataca, Taverna degli Artisti, agencjach reklamowych Neon Rimini Group SRL, Foto Video Play Rimini, Tipografia Bizzocchi, AiRimini oraz w porcie lotniczym w Rimini.

Młodzież zrealizowała zaplanowane w projekcie zadania, zdobyła cenne doświadczenie zawodowe, które w przyszłości będzie stanowić ułatwienie w znalezieniu wymarzonego miejsca pracy. Uczniowie nawiązali również kontakty z włoskimi współpracownikami i pracodawcami. Efektem takich działań są późniejsze propozycje pracy, składane naszym uczniom przez włoskich przedsiębiorców.

W weekendy i po pracy, realizowany był program kulturowy. Uczniowie zwiedzili San Marino a także historyczne centrum Rimini, m.in: zabytkową Starówkę, katedrę Tempio Malatestiano (Świątynię Malatestów), dziedziniec  biblioteki Gambalunga, Arco d’Augusto ( łuk triumfalny), Corso d’Augusto, Ponte di Tiberio, Piazza Tre Martiri, Corso d’Augusto, Castello Sismondo oraz plac Piazza Cavour.

Podczas realizacji stażu, świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka, a także zorganizowaliśmy uroczyste osiemnastki 2 uczennic, na których mogliśmy się rozkoszować wspaniałym smakiem tortu lodowego.

Był też czas na opalanie, kąpiel w ciepłym morzu, oglądanie spektakularnego wschodu słońca na plaży, a także  samodzielne spacery po Rimini i poznawanie smaków kuchni włoskiej.

Na zakończenie praktyk, podczas uroczystej kolacji wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty, potwierdzające zrealizowanie praktyk i nabycie umiejętności zawodowych, które w przyszłości będą im pomocne w zdobyciu pracy nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju.

Podczas całego pobytu, uczniowie nauczyli się samodzielności i odpowiedzialności, a także radzenia sobie w nowych, czasem trudnych sytuacjach. Przekonali się również, jak ważną rolę odgrywa znajomość języka obcego. Doświadczenie zdobyte podczas praktyk, na pewno pomoże w przyszłej karierze zawodowej oraz wpłynie na lepsze i skuteczniejsze funkcjonowanie na rynku pracy. Wyjazd do Rimini to nie tylko nowe doświadczenia, ale również wspaniała, niezapomniana przygoda.

Opiekunowie grupy: Edyta Kraska i Danuta Chmura.

Koordynator projektu: Katarzyna Nowak wraz z zespołem projektowym.

Dostępność strony