Aktualności

Poznajemy różne kultury – otwieramy się na świat

27.04.2023 r., dzięki współpracy z Hufcem Pracy w Rzeszowie i Stowarzyszeniem Projektów Międzynarodowych „INPRO” uczniowie z klasy 2G, wzięli udział w warsztatach z wolontariuszami z Armenii i Gruzji. Temat spotkania to „Poznajemy różne kultury – otwieramy się na świat”.

Milena, Armenka, zaprezentowała informacje o kraju swojego pochodzenia, podkreśliła jego bogatą historię, kulturę i tradycje. Armenia, jako pierwsze państwo na świecie, przyjęła w 301 roku chrześcijaństwo. Tradycyjne ormiańskie dania to: harissa (gulasz na bazie gotowanych razem pszenicy i mięsa), chasz (gotowane nóżki jagnięce), dolma (ormiańskie gołąbki). Bardzo popularnym warzywem są bakłażany. Poza mięsem, przysmakiem są raki. Przeważająca część Ormian (ponad 10 mln) mieszka obecnie poza Armenią. Emigranci wnieśli istotny wkład do kultury europejskiej. Jedną z bardziej znanych obecnie na świecie Ormianek jest Kim Kardashian. Znane osoby, które mają ormiańskie korzenie to: Cher, Garou, Zbigniew Herbert, Krzysztof Penderecki czy Robert Makłowicz.

Atuka, Gruzin, przybliżył uczniom kraj swojego pochodzenia. Gruzja jest drugim po Armeni krajem na świecie, który przyjął chrześcijaństwo, wydarzyło się to w 337 roku. Stolicą Gruzji i jednocześnie największym jej miastem jest Tbilisi. W Gruzji znajduje się najgłębsza jaskinia na świecie. Jaskinia Wieriowkina w Górach Gagryjskich ma głębokość 2212 metrów. Szczególne miejsce w gruzińskiej tradycji zajmuje kuchnia, która jest częścią tożsamości dzisiejszych Gruzinów. Kuchnia gruzińska jest znana na całym świecie. Większość dań jest kaloryczna, mączna i sycąca. Do typowych dań narodowych Gruzji należą chaczapuri (zapiekany placek z serem), charczo (zupa gulaszowa) i chinkali (pierożki w kształcie małych sakiewek, nadziewane bulionem i mięsem wołowym lub wieprzowym). Gruzja jest najstarszym regionem winiarskim na świecie. Uprawę winorośli rozpoczęto tam 7 do 5 tys. lat p.n.e.

Warsztaty odbywały się w języku angielskim, młodzież oprócz zdobywania informacji, mogła doskonalić swoje umiejętności językowe podczas rozmów z wolontariuszami.

Anna Patron.

Dostępność strony