Aktualności

Program kulturowy Grecja

Podczas realizacji projektu „Grecja kluczem do sukcesu zawodowego” wypełniany jest też program kulturowy. Uczniowie uczestniczący w projekcie odbyli trzy wycieczki: do Salonik, do umieszczonego na skałach, zespołu klasztorów Meteora oraz na wyspę Skiatos.

Saloniki to drugie pod względem wielkości miasto w Grecji. Mieszają się tu różne kultury i narodowości, a historia przeplata się z nowoczesnością. W mieście znajduje się wiele interesujących miejsc. My widzieliśmy białą wieżę- symbol miasta, fragmenty murów miejskich, Łuk Galeriusza, jeden z najstarszych zabytków Salonik, Rotundę Galeriusza, kościół Agios Dymitros, wpisany na światową listę UNESCO, kościół Hagia Sophia oraz jeden z najpiękniejszych placów w całej Grecji- Plac Arystotelesa. Przespacerowaliśmy się też nadmorską promenadą w okolicach portu.

Wycieczkę do Meteorów, jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Grecji rozpoczęliśmy od wizyty w pracowni ikon bizantyjskich, gdzie zapoznano nas z techniką pisania ikon. Następnie wyruszyliśmy autokarem pod górę, a za oknami mieliśmy wspaniałe widoki klasztorów. Nazwa Meteory oznacza „zawieszony w chmurach” i tak właśnie wyglądają te klasztory, wybudowane na szczytach prawie pionowych skał z piaskowca i zlepieńca. Pierwszy został wybudowany w XIV w, w szczycie rozkwitu działało ich 24, współcześnie zamieszkałych jest tylko 6. My zwiedziliśmy żeński klasztor Rusanu i zatrzymaliśmy się na kilku punktach widokowych, obserwując niesamowite krajobrazy.

Wycieczka na Skiatos była najdłuższa, ale najbardziej podobała się młodzieży. Mieliśmy możliwość popłynięcia statkiem Elisabet, prowadzonym przez kapitana Kostasa. Podczas rejsu z Amaliapoli do stolicy wyspy Skiathos sam kapitan uczył pasażerów choreografii do tradycyjnych greckich tańców Zorby i Sirtaki. Po dopłynięciu do miasta spacerowaliśmy uliczkami przy których stały białe domy z niebieskimi okiennicami oraz zwiedziliśmy port, znany z tego, że nagrywano tam sceny do słynnego musicalu Mamma Mia. Kolejnym punktem wycieczki był postój na plaży Koukounaries gdzie mieliśmy możliwość wykąpania się w krystalicznej wodzie. Droga powrotna statkiem upłynęła równie szybko przy dźwiękach Zorby i Sirtaki.

Każda wycieczka była inna, dzięki temu mogliśmy zobaczyć jak różnorodna i interesująca jest Grecja.

Pozdrawiamy serdecznie

Opiekunowie grupy: Sabina Stecka i Iwona Kwater wraz z młodzieżą

Koordynatorem projektu jest Katarzyna Nowak

 

 

Dostępność strony