Aktualności

TARGI ZAWODOZNAWCZE

2. LOTNISKOWE TARGI ZAWODOZNAWCZE

CENTRUM EDUKACJI LOTNICZEJ KRAKÓW AIRPORT

Dlaczego nad lotniskiem przelatuje sokół? Ile czasu spędza pasażer przy kontroli bezpieczeństwa? Kto wymienia żarówki na pasie startowym? Dlaczego buty ze skóry węża w hali przylotów budzą zainteresowanie służb? To tylko wybrane pytania, które były stawiane na Drugich Lotniskowych Targach Zawodoznawczych, a odpowiedzi na te pytania mogły usłyszeć klasy o kierunkach Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych i Technik Eksploatacji Portów i Terminali. 

W dniu 22.04.2021 r. odbyły się Drugie Lotniskowe Targi Zawodoznawcze zorganizowane przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Zostały one przeprowadzone w formie on-line, na platformie YouTube i dotyczyły zawodów związanych z lotniskiem.

 Transmisja była podzielona na cztery główne bloki tematyczne: Obsługa Pasażerska, Służby Operacyjne, Bezpieczeństwo (Safety&Security) oraz Obsługa administracyjna i techniczna.  Prowadzone były wywiady z osobami pracującymi dla jednostek, takich jak LS Airport Services, Welcome AS, Straż Graniczna, czy też Służba Celno-Skarbowa. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda zakres obowiązków oraz ścieżka kariery na konkretnym stanowisku pracy. Wybrane wywiady były przeprowadzone m.in. w Salonie Business Lounge, czy też na płycie postojowej, zatem uczniowie mieli możliwość zajrzenia do tych części lotniska, w których zwykle nie można przebywać.

Należy wspomnieć, że Centrum Edukacji Lotniczej przygotowało publikację w postaci broszury, która zawiera informacje o wszystkich zawodach omawianych na Targach. Stanowi ona kompendium wiedzy o wszystkich profesjach związanych z portem lotniczym, a jednocześnie daje możliwość uzupełnienia wiadomości przedstawionej w czasie Targów. Organizatorzy przygotowali również dla uczestników konkurs, który składał się z pytań podzielonych według bloków tematycznych. Niecierpliwie czekamy na wyniki konkursu, a przede wszystkim na kolejne Lotniskowe Targi Zawodoznawcze…

dr inż. Celina Jagiełowicz-Ryznar

mgr Marcelina Błońska

Dostępność strony