Aktualności

Wigilia Kresowa

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w wirtualnej lekcji pt. „Wigilia Kresowa”, która odbędzie się 17 grudnia 2021 roku w godz. 10.00. do 11.00. Lekcja poświęcona dziedzictwu kulinarnemu Kresów dawnej Rzeczypospolitej będzie miała charakter online, a jej transmisja odbędzie się poprzez kanał Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej na platformie YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC-EgSgz333piwx-81FqMPPw)

Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia są: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie oraz Zespół Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie. Lekcja będzie transmitowana z Zespołu Szkół Gospodarczych, gdzie wigilijne potrawy kresowe przygotują uczniowie i nauczyciele z rzeszowskich szkół we współpracy z Panem Mieczysławem Czytajło – znawcą kuchni kresowej, wieloletnim jurorem konkursów kulinarnych Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Wydarzenie wspierają: Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Województwo Podkarpackie.

Kresy dawnej Rzeczypospolitej to szczególna przestrzeń polskich dziejów. Dziedzictwo kulturowe tamtych terenów do dziś urzeka swoim bogactwem i kolorytem. Jego częścią jest dziedzictwo kulinarne, wyjątkowo wyeksponowane w tradycyjnym przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia.

Wywodzące się z Kresów wigilijne potrawy i zwyczaje są kultywowane również współcześnie, czego często nie jesteśmy świadomi przy naszych wigilijnych stołach…

Dostępność strony