Aktualności

Wycieczka kulturowa do San Marino

W sobotę 18 czerwca z grupą uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Rzeszowie przebywającej na stażu zawodowym w @AIRIMINI wybraliśmy się na wycieczkę do San Marino. Republika San Marino również znana jako Najjaśniejsza Republika San Marino to jedno z najmniejszych Państw świata. Położone wysoko na wzgórzu Monte Titano (749 m n.p.m) słynie z przepięknej starówki, spektakularnie położonego zamku i faktu, iż jest najstarszą republiką świata. Na 31 tys. mieszkańców jest tu 32 tys. zarejestrowanych samochodów. Naczelną dewizą mieszkańców, jest „wolność”, a rocznie to niewielkie państwo odwiedza 4 miliony turystów. Jednym z najważniejszych miejsc w San Marino jest Piazza Della Liberta. To średniej wielkości plac przy którym stoi gmach Pallazzo Publico. To siedziba jednoizbowego parlamentu San Marino. Kawałek wyżej, około 200 metrów od Piazza Della Liberta znajduje się bazylika. W jej wnętrzach spoczywają relikwie założyciela San Marino. Świątynia została zaprojektowana przez Antonio Serra, bolońskiego architekta w 1826 r. W jej wnętrzu po prawej stronie w srebrnej urnie znajdują się prochy św. Marino. W 2008 roku historyczne centrum San Marino wraz ze szczytem Monte Titano zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś państwo uznawane jest za najstarszą republikę na świecie.

Dostępność strony