Aktualności,  Ogłoszenia

Barcelona 2024 – podsumowanie projektu

Zakończyły się już wyjazdy trzech 10-osobowych grup uczniów z klas trzecich i czwartych wszystkich zawodów, którzy przez trzy kolejne tygodnie w ramach akredytowanego projektu w sektorze Edukacja szkolna pod okiem opiekunów realizowali grupowe mobilności w hiszpańskiej szkole w Barcelonie. Każdej z grup towarzyszyło po dwóch opiekunów, którzy monitorowali przebieg zaplanowanych działań i koordynowali wspólnie z hiszpańskimi nauczycielami zaplanowane w działaniach zadania.

Młodzież naszej szkoły wraz z uczniami z Institut Les Vinyes spędzili czas realizując zajęcia z języków obcych, warsztaty komputerowe czy rozgrywki sportowe. Podczas tych działań uczniowie przełamywali stereotypy oraz sposób myślenia na temat różnorodności i odmienności. Akcentowali, że różnice między ludźmi są czymś naturalnym i że nasz świat opiera się na zróżnicowaniu, które stanowi jedną z jego podstawowych cech. Uczniowie wykonywali prezentacje przybliżające historię Hiszpanii i Katalonii, a potrzeba komunikowania się sprawiała, że coraz odważniej mówili po angielsku, co pozwalało przełamywać im bariery językowe i nabierać pewności siebie.

Popołudnia spędzali podziwiając piękną Barcelonę i jej najsłynniejsze zabytki: Sagradę Familię, Park Güell, Casa Vicens, Casa Batlló, Casa Milà (La Pedrera), dzielnicę gotycką (Barri Gòtic), Pałac Muzyki Katalońskiej, Gran Teatre del Liceu. Przejazd kolejką gondolową na wzgórza Montjuic pozwolił zobaczyć panoramę miasta, gdzie nad wszystkie budynki wybija się ogromna Sagrada Familia, uczniowie podziwiali również ogromny port przeładunkowy.

Będąc w Barcelonie nie można nie zobaczyć najsłynniejszego stadionu Camp Nou, który pomimo remontu można było zobaczyć, a fani tego klubu mieli również szansę zakupić pamiątki z nim związane.

Szczegółowe opisy poszczególnych dni można znaleźć w zakładce projektowej: www.projektyzs3.rzeszow.pl

Każda z grup stwierdziła, że czas upłynął bardzo szybko, natomiast po wyjazdach pozostaną wspomnienia, nawiązane znajomości i kontakty z hiszpańską młodzieżą oraz świadomość, jak wiele nas łączy i że pomimo różnic kulturowych, mentalnych możemy wspólnie podejmować działania i rozwijać kompetencje językowe, społeczne, cyfrowe…

Hasta la vista!

Opiekunowie:

Grupa 1: Małgorzata Soja-Durek i Urszula Pęcek,
Grupa 2: Agnieszka Kunicka i Monika Duda
Grupa 3: Sabina Stecka i Maciej Szeliga

Koordynator projektu: Katarzyna Nowak
Asystent koordynatora: Sabina Stecka

Dostępność strony