Aktualności

„Bitwa na drobiowe smaki”

„Bitwa na drobiowe smaki” to ogólnopolski konkurs kulinarny adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, które posiadają klasy o profilu gastronomicznym. Pierwsza edycja konkursu przebiegała etapowo – w 12 regionach naszego kraju przeprowadzono eliminacje regionalne, w których wzięło udział około 300 młodych kucharzy. Zwieńczeniem etapów regionalnych był wielki ogólnopolski finał konkursu, przeprowadzony w prestiżowym miejscu spotkań kucharzy z całej Europy – Instytucie Kulinarnym Transgourmet, gdzie na co dzień trenuje Kadra Narodowa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni. Głównym bohaterem konkursu był kurczak – został nim nieprzypadkowo – projekt jest prowadzony przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Uczniowie biorący udział w konkursie prześcigali się w kreowaniu niezwykłych dań, które zdaniem jurorów zasługiwały na to, by znaleźć się w menu profesjonalnych restauracji. Mieli również okazję uczestniczyć w wykładach dietetyków na temat zdrowej diety, roli mięsa drobiowego w codziennym menu młodych ludzi oraz mogli skonfrontować mity dotyczące mięsa drobiowego z rzeczywistością. Konkurs doczekał się drugiej edycji.

ETAPY REGIONALNE Zostały przeprowadzone w 12 regionach naszego kraju. Wraz z Łukaszem Konikiem, sędzią głównym konkursu oraz jurorami wywodzącymi się z organizacji Euro – Toques Polska, odwiedzono 12 miast. W każdym z konkursów regionalnych walczyło ze sobą 12 dwuosobowych zespołów. Regionalne potyczki trwały 2 dni – pierwszy dzień był dniem eliminacji. Wszystkie drużyny przygotowywały wtedy swoje dwa autorskie dania z wykorzystaniem mięsa z kurczaka. Zadaniem jury był wybór sześciu drużyn, które wzorując się na potrawie wykonanej przez Mistrza kuchni – Łukasza Konika w ramach pokazu live cooking, walczyły o awans do ogólnopolskiego finału. W każdym z regionów wyłoniono zwycięską drużynę, która otrzymała szansę na reprezentowanie swojej szkoły w Instytucie Kulinarnym Transgourmet, podczas wielkiego finału.

Z ogromną radością informujemy, że eliminacje regionalne „Bitwy na drobiowe smaki 2” w województwie podkarpackim odbyły się w dniach 15 – 16 listopada 2022 r. Drużyny z Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie w składzie:

I – Gabriela Pokrywa, Emilia Flak, klasa 3B

II – Martyna Kiełb, Zuzanna Noga, klasa 3B

Opiekunowie drużyn: Magdalena Kopel oraz Renata Mazur-Bukała

Regionalne potyczki trwały 2 dni – pierwszy dzień był dniem eliminacji.  Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje kulinarne umiejętności w pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, mieszczącym się przy ulicy Kazimierza Jagiellończyka 3.

W ramach pokazu live cooking, dzielnie walczyły o awans w finale regionalnym do ogólnopolskiego finału Martyna Kiełb oraz Zuzanna Noga. Gratulujemy !!!

Konkurs „Bitwa na drobiowe smaki” został objęty honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stowarzyszenia Kucharzy Euro-Toques Polska oraz opatrzony znakiem Polska Smakuje. Patronat medialny nad konkursem objęły wiodące portale o tematyce gastronomicznej – Poradnik Restauratora, Szef Kuchni oraz NewsGastro.pl.

Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i materialne składamy:

ZS3 Rzeszów, Radzie Rodziców ZS3 Rzeszów oraz Cechowi Rzemiosł Wielobranżowych Rzeszów.

Dostępność strony