Aktualności

OBCHODY DNI JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE

W ramach Dni Języków Obcych, obchodzonych corocznie w naszej szkole w listopadzie, nauczyciele języków obcych przygotowali szereg zajęć audiowizualnych, które w atrakcyjny sposób przybliżyły uczniom różne aspekty życia rodzimych użytkowników języka: angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego i niemieckiego.
JĘZYK ANGIELSKI
Ucząc się języka angielskiego, nie sposób w pełni go zrozumieć, bez zagłębiania się w jego historię oraz dziedzictwo kulturowe. Klasa 1 A (technik hotelarstwa) miała okazję wysłuchać mini wykładów o kulturze anglosaskiej, najznamienitszych uczelniach, rodzinie królewskiej, zwyczajach dworskich i sztuce savoir vivre’u, poprowadzonych przez uczennice: Patrycję i Alę.
Klasy 2 A i 2 D mogły zmierzyć się z quizem o Irlandii, oglądając na platformie YouTube film pod tytułem 'The animated history of Ireland’.
Uczniowie klasy 3 ES mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą historii U.S.A. Bardzo ciekawą „podróż w czasie” rozpoczęli z Krzysztofem Kolumbem, a zakończyli na Times Square w Nowym Jorku, przy dźwiękach przeboju Franka Sinatry, podczas bajkowej nocy sylwestrowej.
Uczniowie klasy 1 G dowiedzieli się o niektórych osobliwych miejscach, jakie można zobaczyć w obrębie Australii i Oceanii; w którym mieście odbywa się Australian Open, a w którym znajduje się słynna Opera House z gmachem w kształcie żagli.
Klasa 1 F na chwilę oderwała się od rzeczywistości, żeby wirtualnie zwiedzać wielokulturowe miasta Australii: Sydney, Perth, Brisbane czy Canberrę. W ponury listopadowy dzień uczniowie przenieśli się w świat Wielkiej Rafy Koralowej, Uluru czy też buszu australijskiego, w którym można spotkać nie tylko kangura czy psa dingo, ale także sympatycznego diabła tasmańskiego.
Klasa 3 DS przyjrzała się zwyczajowi picia herbaty w Zjednoczonym Królestwie. Krótki tekst i nagranie przybliżyło im historię tego zwyczaju – uczniowie poznali kilka ciekawostek związanych z parzeniem napoju i celebrowaniem tego brytyjskiego rytuału.
Klasy 1 A (technik analityk) i 1 D zdobyły dawkę wiedzy na temat historii i geografii Nowej Zelandii, połączonej unią personalną z Wielką Brytanią. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek geograficznych na temat tego odległego kraju, jego historii oraz kultury Maorysów.
Z ciekawostkami o Szkocji zapoznała się klasa 3 FG oglądając film, w trakcie którego uczniowie rozwiązywali quiz kulturowy, a następnie napisali e-maila z relacją z pobytu w Szkocji na wakacjach.
JĘZYK HISZPAŃSKI
W dniu 16.11.2021 w klasie 2 D odbyła się lekcja kulturowa z języka hiszpańskiego, celem której było przybliżenie uczniom informacji na temat Barcelony – pięknego i bogatego w zabytki, nowe trendy w świecie kultury, mody i gastronomii miasta, pełnego oryginalnych możliwości spędzania wolnego czasu.
Klasa 2 E także wzięła udział w lekcji kulturowej na temat Hiszpanii. Uczniowie zapoznali się z materiałami audiowizualnymi dotyczącymi tradycji, zwyczajów i ciekawostek o tym kraju, aby następnie wziąć udział w konkursie z nagrodami.
JĘZYK WŁOSKI
Informacje na temat kultury włoskiej zdobyli uczniowie klas 2 B i 3 AS, oglądając film „I siti di unesco in Italia” oraz pracując nad słownictwem w piosence „Sara perche ti amo”.
JĘZYK NIEMIECKI
W klasach 3 AS, 4 A i 1 A odbyły się lekcje kulturowe z języka niemieckiego, podczas których uczniowie oglądali film „Sandra aus Hamburg” i „Peter aus Sudtirol”, utrwalając nowe słownictwo związane z czasem wolnym, zakupami, zabytkami i relacjami między rówieśnikami.
Na koniec wszystkich zajęć uczniowie mieli możliwość sprawdzenia i utrwalenia wiedzy w formie quizów, krzyżówek i zadań zamkniętych.
Różnorodność tematyczna lekcji pozwoliła uczniom zapoznać się z kulturą innych krajów, jak również otworzyć się na ich bogactwo i wieloletnią tradycję. Dzięki tym zajęciom uczniowie z pewnością zdobyli mnóstwo cennych informacji, które zachęcą ich do dalszego rozwoju.
Nauczyciele języków obcych.

Dostępność strony