3. SZKOLNE WYJŚCIE DO KINA HELIOS W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO „KINO NA TEMAT”

W dniu 12 grudnia 2023 r. uczniowie 31 klas naszej szkoły wraz z nauczycielami obejrzeli porywającą ekranizację powieści Władysława Reymonta „Chłopi”, uhonorowaną w 1924 r. Literacką Nagrodą Nobla.

Adaptacja lektury namalowana pędzlem i dźwiękiem to wynik pracy reżyserów DK Welchman, Hugh Welchman, znamienitych polskich aktorów i …ponad stu malarzy z różnych krajów, naśladujących styl Młodej Polski. Ta unikatowa animacja malarska powstawała krok po kroku. Najpierw nakręcono film z udziałem aktorów, potem 40 000 kadrów namalowano w formie obrazów klatka po klatce i zmontowano na nowo.

Dzięki technice prawdziwego obrazu oraz świetnej muzyce Ł. Rostkowskiego, twórcy oswoili niechętnie czytaną lekturę i pozwolili uczniom zrozumieć najważniejsze przesłanie filmu: tak jak powtarzalność pór roku przedstawiona w „Chłopach” jest nieustanna, tak społeczne relacje, problemy i zachowania ludzkie pozostają niezmiennie aktualne, pomimo różnicy okoliczności i czasu.

Organizator wyjścia: K. Dawidowska.