Aktualności

Centrum Edukacji Lotniczej – Port Lotniczy – Kraków Balice

 W dniu 05.12.2023r. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, klas z kierunku Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych oraz Technik Eksploatacji Portów i Terminali : 1c, 1d, 2d  uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Centrum Edukacji Lotniczej – Port Lotniczy Kraków Balice.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach podzielonych na trzy główne bloki tematyczne tj. „Pogoda i komunikacja w lotnictwie” , „Planowanie lotu i wyważanie samolotu” oraz „Ścieżka pasażera”.

Podczas zajęć uczniowie mogli w sposób praktyczny przypomnieć i utrwalić sobie poznaną wcześniej wiedzę w szkole m.in. nt. pogody , jej pomiarów , stosowanych urządzeń meteorologicznych oraz o sposobach komunikacji w lotnictwie, czyli depeszach lotniczych. W zespołach, wykorzystując mapy lotnicze, narzędzia pomocnicze tj. kątomierz nawigacyjny i kalkulator nawigacyjny oraz książkę użytkowania wybranego samolotu, uczniowie zaplanowali swój lot, stworzyli jego plan , obliczyli niezbędne paliwo oraz dokonali wyważenia samolotu. W czasie zajęć wykonywali doświadczenia fizyczne i zapoznawali się z prawami fizyki, które mają zastosowanie w lotnictwie.  W kolejnym bloku wraz z instruktorem i opiekunami udali się na spacer po infrastrukturze lotniska, gdzie mogli zobaczyć funkcjonowanie portu lotniczego oraz urządzenia stosowane podczas obsługi pasażerów oraz statków powietrznych.  Wiele radości sprawiło skorzystanie z symulatora lotu , a także samodzielne wydrukowanie kart pokładowych na wymarzony lot. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe magnesy Centrum Edukacji Lotniczej.

Wyjazd do CEL-u był nie tylko świetną zabawą integracyjną dla wszystkich, ale też dużą „garścią” wiedzy. Uczniowie pomimo intensywności zajęć wrócili zadowoleni z planami na kolejny wyjazd z inną tematyką.

Opiekę nad uczniami sprawowali Celina Jagiełowicz-Ryznar i Michał Jasiak. 

Dostępność strony