Aktualności

Eliminacje okręgowe Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu

W piątek, 1 grudnia 2023 roku nasza szkoła gościła najlepszych uczniów z całego województwa podkarpackiego, którzy wygrali eliminacje szkolne w swoich szkołach i zakwalifikowali się do etapu okręgowego XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, organizowanej przez Pomorski Uniwersytet Medyczny oraz Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie, a patronatem obejmuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Rywalizowało 49 uczniów, wśród których 26 osób było z liceum i 23 z technikum. Celem olimpiady jest rozwijanie zainteresowań uczniów problemem racjonalnego żywienia oraz promocja zdrowia w codziennym życiu. Tematyką wiodącą tegorocznej edycji jest „Mięso – przetwórstwo i zastosowanie w żywieniu”.

Otwarcia olimpiady dokonała pani dyrektor dr Katarzyna Nowak, która życzyła wszystkim olimpijczykom powodzenia podczas rozwiązywania zadania praktycznego. Następnie głos zabrał przewodniczący olimpiady dr inż. Tomasz Cebulak, który jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestników olimpiady przywitała także pani wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pani mgr inż. Izabela Śląska. Regulamin olimpiady i procedury obowiązujące w tej edycji omówiła mgr inż. Anna Ulan, która pełni rolę sekretarza Komisji Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu w Rzeszowie.

Po spełnieniu wymogów formalnych i losowaniu komisji, uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadania praktycznego w formie projektu dotyczącego planowania i oceny żywienia. Zadanie praktyczne będzie oceniane przez Komitet Główny Olimpiady w Szczecinie. Natomiast w dniu 4 grudnia 2023 roku uczniowie pisali test przygotowany przez Komitet Główny, przeprowadzony przez Centrum Egzaminów Testowych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Naszą szkołę reprezentowały Katarzyna Świeboda z klasy 3B oraz Karolina Cholewa z klasy 5BS, przygotowywały się pod opieką p. mgr inż. Anny Ulan.

Wyniki dotyczące województwa oraz kwalifikacja do etapu centralnego odbędzie się po sprawdzeniu projektu i odczytaniu wyników testu i ma być ogłoszona przed 30 grudnia 2023. Tak więc czekamy na wyniki.

Eliminacje okręgowe są dużym przedsięwzięciem logistycznym. W przygotowanie olimpiady i jej właściwy przebieg zaangażowani byli następujący nauczyciele:

1. Przygotowanie sali gimnastycznej – pani Barbara Bernat 2. Nagłośnienie i zdjęcia – pan Wojciech Szczygielski oraz Angelina Tabor

3. Przygotowanie stołów degustacyjnych, obsługa gości oraz prace porządkowe – pani Małgorzata Pabjańska i pani Marzena Borzęcka 4. Organizacja obiadu, obsługa uczestników i opiekunów podczas obiadu – pani Dorota Rogala, pani Agnieszka Wójcik i pani Magdalena Kopel

5. Przygotowanie ciasta i ciasteczek – pani Marta Świder i pani Renata Mazur-Bukała

6. Obsługa recepcji i szatni – pani Iwona Kwater

7. Dekoracje sali i recepcji oraz losowanie miejsc uczestników, – pani Agnieszka Belcer, i pani Renata Skoczylas 8. Drukowanie dyplomów – pan Paweł Muszyński

Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom za trud włożony w przygotowanie i organizację olimpiady.

Za nami 28. edycja „Olimpiady żywieniowej”. Mamy nadzieję, że nasi goście byli zadowoleni z pobytu w naszej szkole. Podstawowe wydatki związane z organizacją Olimpiady Wiedzy o Żywieniu finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nad całością organizacji olimpiady czuwała p. Anna Ulan.

Dostępność strony