ZAĆMIENIE SŁOŃCA

We wtorek 25 października uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. T. Rylskiego w Rzeszowie podziwiali zjawisko częściowego zaćmienia Słońca. Pomimo, iż przez cały dzień wysokie zachmurzenie uniemożliwiało prowadzenie obserwacji najbliższej nam gwiazdy, to jednak w kulminacyjnym momencie zaćmienia (około godziny 12:25) nieoczekiwanie na 20 minut nastąpiło rozpogodzenie.

Wykorzystując płytki z odpowiednim filtrem mogliśmy zobaczyć jak księżyc, który znalazł się między Ziemią a Słońcem, zakrył przed nami jego tarczę aż w 40 procentach.

Według National Geographic następne takie wydarzenie w Polsce nastąpi za 4 lata, zaś pełne zaćmienie Słońca w 2135 roku. Niezwykły dzień w szkole zakończyła równie piękna, choć częściej pojawiająca się tęcza.

W obserwacjach terenowych pod opieką p. Michaliny Chudzik, p. Celiny Jagiełowicz-Ryznar i p. Katarzyny Łysikowskiej brały udział klasy: 4ag, 4cg i 4es.

Wykorzystane na stronie szkoły fotografie uwieczniające zaćmienie Słońca udostępniły: Monika Śliż i Martyna Plis (klasa 4cg) oraz Izabela Żak i Wiktoria Wytrwał (klasa 4fg).