Aktualności

„Lotnictwo to moja pasja”

„…i gdy już poznasz smak lotu,

będziesz chodzić po Ziemi ze wzrokiem skierowanym w niebo,

gdzie byłeś, dokąd tęsknisz i pragniesz wrócić…”

Leonardo Da Vinci

 

W dniu 12.04.2022 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski, międzyszkolny konkurs lotniczy „Lotnictwo to moja pasja”, który powstał z inicjatywy opiekunów szkolnego Lotniczego Koła Naukowo-Dydaktycznego „Runway” dr inż. Celiny Jagiełowicz-Ryznar i mgr Marceliny Błońskiej, zrzeszającego pasjonatów lotnictwa, którego celem jest rozwijanie pasji lotniczych u młodego pokolenia. Dzień konkursu nie został przypadkowo wybrany, ponieważ w tym dniu obchodzona była pierwsza rocznica powstania Lotniczego Koła Naukowo-Dydaktycznego „Runway”, jednocześnie Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki.

Wydarzenie objęli honorowym patronatem Podkarpacki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Rzeszowa, Rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Konkurs swoją obecnością zaszczycili znamienici goście: Jego Magnificencja Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż.  Adam Marciniec, Dyrektor Ośrodka Kształcenia Loniczego Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Arkadiusz Rzucidło, Wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa Aneta Dąbrowska, Przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Paweł Boratyński, dyrektorzy szkół uczniów biorących udział w naszym konkursie.

 

W tym dniu zostało podpisane porozumienie o współpracy Politechniki Rzeszowskiej z Zespołem Szkół nr 3 w Rzeszowie, na mocy którego Politechnika Rzeszowska objęła patronatem Zespół Szkół nr 3 w Rzeszowie, a klasy o specjalności technik lotniskowych służb operacyjnych otrzymały patronat Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.  Obydwa porozumienia podpisali Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie mgr Jadwiga Gargaś, Jego Magnificencja Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż.  Adam Marciniec.

 

Oprócz części konkursowej zostały wygłoszone prelekcje o tematyce związanej z szeroko rozumianym lotnictwem przez pracowników uczelni wyższych oraz przedstawicieli firm lotniczych, którzy jednocześnie byli sponsorami nagród głównych i upominków za uczestnictwo w konkursie.

Tematy wygłoszonych prelekcji:

Radosław Szafranowicz- Małozięć „Pracuj 10 000 m nad ziemią”, Kadry Turystyki Warszawa

Michał Wichrowski „Gdy szalony pomysł staje się innowacyjnym modelem biznesowym, czyli najciekawsze przykłady linii lotniczych”, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Michał Sikora „Mechanizmy przesyłania danych pomiędzy podmiotami lotniczymi w operacjach lotniczych na przykładzie oprogramowania DCS”, AviaSoft Bytom

 

Odbyło się również wręczenie certyfikatów uczniom klas lotniczych za udział w Warsztatach Lotniczych przez przedstawiciela Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 43 uczniów z różnych szkół w Polsce, nad którymi czuwała komisja w składzie:

przewodniczący: dr inż. Celina Jagiełowicz-Ryznar – Zespół Szkół nr 3 w Rzeszowie,

członkowie: mg Marcelina Błońska – Zespół Szkół nr 3 w Rzeszowie,

mgr Barbara Cichocka – Krawczyk – Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie

mgr Magdalena Tucka – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu

mgr Urszula Szklarz – Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ekonomicznych im. KEN w Weryni

 

Laureatami zostali uczniowie: I miejsce: Emilia Sikora

II miejsce: Kinga Żeglińska

III miejsce: Bartosz Chmaj

Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia uczestnictwa i upominki, a laureaci dyplomy i wspaniałe nagrody.

 

Celem konkursu była nie tylko rywalizacja i pogłębienie wiedzy z szeroko rozumianego lotnictwa, ale miłe spędzenie czasu i świetna zabawa podczas integracji. O catering i obsługę uczestników zadbali uczniowie wraz z opiekunami mgr inż. Małgorzatą Pabjańską, mgr Iwoną Kwater oraz mgr inż. Agnieszką Wójcik.

Musimy wspomnieć, że o naszym konkursie było głośno w mediach. Byliśmy w TVP Rzeszów w Aktualnościach porannych i popołudniowych oraz w stacjach radiowych Via, Radio Rzeszów.

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu.

Mamy nadzieję, że udział w konkursie stanie się dla wielu początkiem wielkiej przygody z lotnictwem, dalszym rozwianiem pasji i przeżyciem szalonych przygód.

 

Jesteśmy pewni, że ten wielki lotniczy dzień, pełen wspaniałych przeżyć w naszej szkole, to nie jednorazowe wydarzenie, ale początek cyklicznych corocznych edycji konkursu lotniczego, do udziału w których zapraszamy Was już za rok!

 

Koordynatorzy: Celina Jagiełowicz-Ryznar, Marcelina Błońska i szkolne Lotnicze Koło Naukowo-Dydaktyczne „Runway”

Dostępność strony